Zielone światło dla niekomercyjnych badań klinicznych

PRAWO

Autor: GCPPL, PAP, LJ/ rynekaptek.pl   27-10-2015, 14:56

Zielone światło dla niekomercyjnych badań klinicznych Ustawa podpisana. Będzie łatwiej prowadzić badania kliniczne w Polsce

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza zmiany w zakresie prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych.


Nowelizacja - jak wskazano we wtorkowym komunikacie Kancelarii Prezydenta - jest próbą pobudzenia niekomercyjnych badań klinicznych w ośrodkach naukowych w Polsce.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce realizowanych jest niewiele badań klinicznych. Ogólna liczba wniosków o zarejestrowanie badania klinicznego kształtuje się pomiędzy 400 a 500 rocznie, z czego jedynie kilka z nich w skali roku dotyczy badań niekomercyjnych, czyli takich, których celem nie jest doprowadzenie do uzyskania dokumentów uprawniających do masowej sprzedaży produktów leczniczych, a rozwój określonej wiedzy, np. w onkologii dziecięcej.

W 2011 r. badania rejestrowane przez sponsorów niekomercyjnych stanowiły 0,6 proc. zarejestrowanych badań klinicznych, w 2012 r. - 1,7 proc., w 2013 r. - 0,4 proc., w 2014 roku - 2 proc., a w 2015 r. - według stanu na koniec lipca - 0,4 proc. W Unii Europejskiej odsetek ten sięga nawet 39 proc. wszystkich projektów, a średnio wynosi 25 proc.

W uzasadnieniu projektu noweli wskazywano, że w latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział ok. 3 tys. pacjentów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH