Zmiany w przepisywaniu refundowanych wyrobów chłonnych

PRAWO

Autor: UroConti/ rynekaptek.pl   08-06-2017, 13:28

Zmiany w przepisywaniu refundowanych wyrobów chłonnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku czerwca br. lekarze ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii oraz chorób wewnętrznych mogą przepisywać pacjentom wyroby chłonne - majtki, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne czy podkłady.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne.

Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wystawiać tego typu zlecenia.

Pierwotna wersja znowelizowanego rozporządzenia została skierowana do konsultacji społecznych 21 marca br. Nie znalazła się w niej propozycja objęcia uprawnieniami ginekologów i położników (oprócz ginekologów onkologicznych).

W ostatecznej wersji rozporządzenia, które weszło w życie od 1 czerwca, do grona personelu medycznego uprawnionego do przepisywania zleceń na majtki chłonne i zamienniki zostali dodani lekarze posiadający specjalizację w dziedzinach: ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii, chorób wewnętrznych.

Jak komentuje Anna Sarbak, Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, o ile lekarze medycyny rodzinnej, pediatrii czy też chorób wewnętrznych mogli wypisywać zlecenia na refundowane środki chłonne posiadając status lekarza POZ, o tyle ginekolodzy byli wyraźnie pominiętą grupą lekarzy w tym systemie, co odczuwały szczególnie pacjentki

- Dlatego jako organizacja skupiająca pacjentów cierpiących na różne rodzaje nietrzymania moczu, wielokrotnie apelowaliśmy do ministra zdrowia o poprawę sytuacji chorych w zakresie dostępności środków chłonnych. Bardzo cieszymy się, że jeden z naszych postulatów został uwzględniony - tłumaczy szefowa "UroConti".

Dzięki nowym przepisom, poszerzył się także zakres uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty bądź z ukończonymi studiami wyższymi. Obecnie, oprócz możliwości kontynuacji zlecenia wypisanego przez lekarza, pielęgniarki te uzyskały prawo do samodzielnego przepisania zlecenia na wyroby chłonne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH