Zmiany w rozporządzeniu dot. składu suplementów diety

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   26-04-2017, 12:26

Zmiany w rozporządzeniu dot. składu suplementów diety Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 kwietnia 2017 roku minister zdrowia skierował do publikacji rozporządzenie w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety. Wprowadza wymóg minimalnej ilości witamin i składników mineralnych w nich obecnych.

Nowelizacja rozporządzenia wynika z konieczności wprowadzenia przepisów unijnych w odniesieniu do soli glukozaminowej kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego stosowanej w produkcji suplementów diety.

Rozporządzenie określa też, że minimalna ilość witamin i składników mineralnych obecnych w suplementach diety w zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia wynosi nie mniej niż 15 proc. referencyjnych wartości spożycia określonych w załączniku XIII rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Suplementy diety wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czyli 14 dni po ogłoszeniu, mogą pozostać w obrocie do czasu upływu terminu ich przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości.

Rozporządzenie zawiera wykaz witamin i składników mineralnych oraz form chemicznych witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety.

Rozporządzenie w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH