Zmiany w wycenie leków recepturowych

PRAWO

Autor: OIA. Katowice/rynekaptek.pl   04-02-2011, 07:35

Zmiany w wycenie leków recepturowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska przypomina o zmianach dotyczących wyceny leków recepturowych i informuje o mogących wystąpić z tego powodu problemach w dostępie pacjentów do leków robionych w aptece.

Stanisław Piechula, prezes Izby Aptekarskiej w Katowicach przypomina o zmianie sposobu obliczania ceny leku recepturowego i konieczności zmiany parametru programu komputerowego, by inaczej wyceniał leki recepturowe.

Firmy komputerowe próbują jak najszybciej wprowadzić te zmiany. Jednak a
ptekarze wyrażają zaniepokojenie trybem dokonywania zmian. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozporządzenie zmieniające sposób wyceny leku robionego w aptece 2 lutego 2011 roku o godzinie 14.02. Rozporządzenie obowiązuje dokładnie od tej chwili jego ogłoszenia – przypominają.

Tym sposobem farmaceuci nie mieli czasu na wprowadzenie nowych cen i wdrożenie nowych wersji oprogramowania komputerowego obsługującego apteki.

Prezes Piechula zwraca też uwagę, że zmieniony został wykaz leków, które można traktować jako surowce farmaceutyczne.

W tej sprawie prezes Piechula wystosował do Minister Zdrowia Ewy Kopacz pismo, w którym zwraca uwagę na problem „popełniania kardynalnych i rażących błędów” przez resort, które "niszczą wizerunek Ministra Zdrowia, rządzącej Platformy [Obywatelskiej] i zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli".

Zdaniem Stanisława Piechuli, wejście w życie nowego rozporządzenia „bez zapowiedzi w jednej chwili całkowicie zmieniło sposób wyceny leku recepturowego i żadna apteka w Polsce nie jest obecnie w stanie przyjąć do wykonania leku recepturowego zgodnie z obowiązującym prawem”.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH