ZPP: leki i suplementy jako towary szkodliwe dla zdrowia?

PRAWO

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   18-02-2021, 20:02

ZPP: leki i suplementy jako towary szkodliwe dla zdrowia? ZPP: leki i suplementy są legalnie dopuszczane na rynek. Stwierdzenie, że są szkoliwe, jest niedopuszczalne Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Trudno jest znaleźć racjonalny powód zakwalifikowania leków i suplementów diety jako towarów szkodliwych dla zdrowia. Są to legalnie dopuszczone do obrotu produkty - przypomina ZPP. Rząd planuje objąć reklamy tych preparatów nowym podatkiem mediowym.

W odniesieniu do przedstawionego katalogu towarów kwalifikowanych można podnieść tezę o nierównym traktowaniu podmiotów funkcjonujących na rynku, poprzez dyskryminacyjne, arbitralne i pozbawione opartego na jakiejkolwiek merytorycznej argumentacji uzasadnienia objęcie wyższymi stawkami przychodów z reklam określonych produktów.

Warto zwrócić uwagę również na – prawdopodobnie niezamierzone – innego rodzaju skutki zaproponowanego przez projektodawcę podejścia. Analizując strukturę rynku spożywczego możemy stwierdzić na przykład, że przedstawione rozwiązania, doprowadzając do wzrostu kosztów reklamy, będą w swoisty sposób osłabiały konkurencyjność produktów markowych wobec produktów sprzedawanych pod markami własnymi sklepów".

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o odstąpienie od prac nad nowym podatkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH