Białystok: łatwiejsza walka z rakiem dzięki unijnym funduszom

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-09-2008, 17:45

Białystok: łatwiejsza walka z rakiem dzięki unijnym funduszom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma 14 mln zł na doposażenie laboratoriów i remonty pomieszczeń.

Trzy czwarte tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej z programu Rozwój Polski Wschodniej. Pierwsze dostawy sprzętu powinny być jeszcze w tym roku. To drugi projekt, na który Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał unijną dotację. 8 mln zł z projektu zostanie przeznaczonych na inwestycje w zakresie patomorfologii.

Uczelnia chce zakupić unikatowy, produkowany na świecie tylko przez jedną z japońskich firm, sprzęt, który pozwala szybciej niż tradycyjnymi metodami przygotować i zbadać pobrany wycinek. Czas ten skróci się do 3-4 dni, podczas gdy tradycyjnie cały proces diagnozy może nawet trwać około dwóch tygodni.

- Ttradycyjnie pobrane do badań tkanki poddaje się obróbce m.in. w formalinie, co po pierwsze dłużej trwa, ale i niszczy w próbce kwasy nukleinowe (RNA, DNA), a to powoduje, że taka próbka nie jest przydatna do kwalifikacji leczenia. Nowa metoda tego unika - nie używa się formaliny - a to daje możliwość precyzyjnego, tzw. celowanego leczenia niektórych nowotworów, np. raka jelita grubego czy raka płuca – wyjaśnił znaczenie urządzenia prof. Lech Chyczewski, kierujący Zakładem Klinicznej Biologii Molekularnej.

Dzięki unijnym pieniądzom będzie zakupiona także aparatura do laboratoryjnych badań chemicznych i biochemicznych, do analiz farmaceutycznych, do badania materiału biologicznego, wysokiej klasy mikroskopy. Chodzi głównie o badania farmakologiczne nad leczeniem chorób cywilizacyjnych czy nowotworów.

Projekt będzie realizowany do końca 2012 roku. Jego głównym celem jest poprawa infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni.

Ruszyła także budowa Euroregionalnego Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Centrum ma być zbudowane do jesieni 2011 roku. W Centrum Farmacji będą m.in. sale wykładowe, seminaryjne, laboratoria, apteka szkoleniowa, a także specjalistyczne pracownie naukowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH