Bydgoszcz: aparaty do mierzenia ciśnienia znikną z aptek?

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: Ekspress Bydgoski/rynekaptek.pl   05-10-2009, 23:00

Bydgoszcz: aparaty do mierzenia ciśnienia znikną z aptek? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aparaty do samodzielnego bezpłatnego mierzenia ciśnienia, znajdują się w wielu aptekach w kraju. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo, zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, ciśnieniomierze powinny być usunięte z wszystkich bydgoskich aptek.

Zdaniem kujawsko-pomorskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, sprawę tę reguluje Prawo farmaceutyczne. Właściciele aptek, w których można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, uważają jednak, że jak nie ma zakazu, to nie ma też powodu do zabraniania tego rodzaju usługi.

Podobną opinie wyraża Departament Nadzoru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który w piśmie podpisanym przez zastępcę dyrektora tego wydziału, Marcina Kołakowskiego, stwierdza m.in., że „prowadzenie dodatkowych czynności na terenie aptek jest dozwolone, jeśli mieszczą się one w ramach definicji opieki medycznej i gdy urządzenie do pomiaru ciśnienia należy do przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na prowadzenie apteki”.

Stanowisko wojewódzkiego inspektora jest jednoznaczne - dozwolone jest tylko to, co jest literalnie zapisane w ustawie, a każda dodatkowa działalność powinna być określona w rozporządzeniu ministra zdrowia, a ten takiego aktu prawnego nie wydał. Oznacza to, że w aptekach województwa nie będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH