MZ zacieśnia współpracę z Orkiestrą: będzie finansowanie badań na sprzęcie od WOŚP

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   10-01-2011, 08:01

- Ministerstwo Zdrowia uruchomi program, który pozwoli na sfinansowanie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci z wykorzystaniem sprzętu kupionego po ubiegłorocznym finale przez Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - mówi Piotr Olechno, rzecznik MZ. To pierwszy krok do ściślejszej współpracy resortu zdrowia z Orkiestrą.

Jednak w przypadku dziecięcych nowotworów stworzenie programu badań przesiewowych dla całej populacji dzieci, choć jest możliwe, nie byłoby efektywne: zapadalność dzieci na nowotwory jest dużo niższa niż dorosłych.

– Lepiej w tym przypadku często wykonywać badania okresowe i szkolić lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Choć oczywiście wykonanie badania USG we wczesnym okresie niemowlęcym pozwala, oprócz wczesnego wykrycia nowotworu, na znalezienie także innych wad, które nie dają objawów klinicznych  – wyjaśnia prof. Kowalczyk.

Postawić na jakość
USG często pozwala na wykrycie nowotworu już we wczesnym stadium, ale pod warunkiem dobrej jakości badania.

– Lekarze POZ w przypadku podejrzenia nowotworu u dziecka powinni kierować je tam, gdzie diagnostyka jest na wysokim poziomie, a urządzenia diagnostyczne mają wysoki standard. Dzięki WOŚP została stworzona sieć ośrodków wykonujących badania najlepszym sprzętem – dodaje prof. Kowalczyk.

I zaznacza, że nie zaszkodzi, jeśli rodzice sami zadbają o profilaktyczne badanie USG swoich dzieci.

– Warto je wykonać w 6. miesiącu życia, po ukończeniu pierwszego roku życia oraz w 2. roku życia – radzi konsultant.

Zdaniem prof. Jelonka, w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz powinien skierować dziecko do jednego z 18. specjalistycznych ośrodków.

– Pomiędzy leczeniem dziecka w zwykłym szpitalu, a w ośrodku specjalistycznym jest 30 proc. różnicy w skuteczności, na korzyść ośrodków specjalistycznych – ocenia prof. Jelonek.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH