Wrocław: wystawa poświęcona historii medycyny

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-03-2011, 14:20

Wrocław: wystawa poświęcona historii medycyny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zabytki związane z dawną medycyną: sprzęty apteczne, lekarskie, naczynia do przechowywania leków, np. proszku z mumii, będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie "Szlachetne zdrowie".

Ekspozycję przygotowano z okazji 200. rocznicy powstania w mieście medycyny uniwersyteckiej. Państwowy Uniwersytet we Wrocławiu założony został w 1811 r. rozkazem gabinetowym króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Jednym z wydziałów tej uczelni była medycyna.

Na wystawie mają się znaleźć specjalnie wypożyczone na tę okazję z wrocławskiej Akademii Medycznej woskowe mulaże (odlewy) dermatologiczne, m.in. twarzy trędowatego.

Jak informuje Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu wśród eksponatów znajdzie się między innymi wielkie ceramiczne naczynie przeznaczone na najsłynniejszy lek wszech czasów mithridatium.

Specyfik stosowany od starożytności do XVIII w. (na Bliskim Wschodzie stosuje się go nadal) zawierał 89 składników i uważany był za panaceum na wszelkie trucizny a także wrzody, suchoty, bezpłodność i melancholię.

Ciekawą grupę pokazywanych przedmiotów stanowią dawne sprzęty lekarskie i pomoce naukowe związane z medycyną. Wśród nich najokazalsze jest mosiężne, złocone „jabłko piżmowe" z 1685 r. Wypełniano je środkami odkażającymi i zapachowymi, stosowano w szpitalach i domach.

Na wystawie pokazane też zostaną rzadkie XVIII-wieczne ludzkie modele anatomiczne z kości słoniowej (z Muzeum w Kamiennej Górze, pochodzące z Gabinetu Osobliwości przy tamtejszym Kościele Łaski), drewniany stetoskop z początku XX w. oraz berliński aparat do elektroterapii z końca XIX w.

Specjalnie z tej okazji muzealna biblioteka udostępni starodruki związane z medycyną: druk okolicznościowy z 1640 r. upamiętniający uzyskanie tytułu doktora filozofii i medycyny przez Christiana Neomeniusa, lekarza z Brzegu Opolskiego, książkę Chirurgia Curiosa z 1699 r. M.G. Purmanna, Ślązaka, chirurga armii brandenburskiej, który wykonywał m.in. cesarskie cięcia, trepanacje, tracheotomie.

Z kolei na dawnych grafikach można będzie zobaczyć stosowane przed laty terapie takie, jak np. puszczanie krwi, a także nieistniejące dziś wrocławskie szpitale - św. Elżbiety, Ducha Świętego.

Wystawa będzie prezentowana od przyszłego tygodnia do połowy czerwca.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH