Wyposażenie receptury: nie wszędzie w kraju za tyle samo

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   04-05-2011, 06:46

Wyposażenie receptury: nie wszędzie w kraju za tyle samo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesne laboratorium do sporządzania leków recepturowych może stać się narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i przyciągania nowych pacjentów. Podajemy przykładowe koszty takiej inwestycji.

- Obecnie, wbrew obiegowym opiniom, farmaceuci kładą coraz większy nacisk na recepturę. Dla wielu z nich profesjonalne i nowoczesne sporządzanie leków staje się narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i przyciągania nowych pacjentów. Nowoczesna receptura wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, którzy bardzo często nie są w stanie realizować dedykowanej terapii z braku chętnych do współpracy aptek - stwierdza Katarzyna Płonka, właścicielka firmy Techmix, zajmującej się obsługą rynku wyposażenia aptecznego.

Koszt wyposażenia aptecznego laboratorium jest zróżnicowany. O względnie niskich cenach możemy mówić w przypadku rozpiętości od kilkunastu tysięcy złotych dla wariantu podstawowego (wymaganego do uzyskania pozwolenia na uruchomienie apteki) do ok. 20 tys. złotych za ofertę kompleksową. Dodatkowo cały koszt zależny jest od tego, w jakim regionie kraju działa apteka.

Wagi, komory, sterylizatory

Tomasz Rodak, szef działu działu marketingu i sprzedaży firmy Eprus, dystrybutora i producenta sprzętu aptecznego: - W naszej ofercie mamy kilkanaście modeli wag, których ceny wahają się od 1400 do 2500 złotych. Apteka musi mieć w swoim wyposażeniu jedną wagę ważącą z dokładnością do 1 miligrama (waga proszkowa) i drugą do ważenia płynów. Klienci coraz częściej wybierają wagi z wewnętrzną kalibracją.

W przypadku specjalistycznych mikserów, modele z największymi możliwościami, a więc najdroższe, kupowane są przez apteki z dużą ilością zamówień na leki recepturowe, czyli np. placówki szpitalne.

Ważną rolę odgrywa loża (komora) laminarna, urządzenie niezbędne do wykonywania leków jałowych. - Tegoroczne rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na apteki sporządzające preparaty zawierające antybiotyk wymóg realizacji tego procesu w warunkach aseptycznych. W związku z tym w ostatnich tygodniach zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie lożami laminarnymi. Warto podkreślić, że taka inwestycja pozwala aptece rozszerzyć wachlarz wykonywanych preparatów (np. leki oczne), przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów z tytułu wyższej refundacji - przekonuje Katarzyna Płonka.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH