AdA zatrzymała agresywną ekspansję zagranicznych sieci

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marcin Czech/ rynekaptek.pl   23-11-2017, 13:31

AdA zatrzymała agresywną ekspansję zagranicznych sieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wallgreens Boots Alliance, globalny koncern farmaceutyczno-drogeryjny, wskazał Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestowania, szukając u nas sieci aptek do przejęcia. "Apteka dla Aptekarza” zatrzymała agresywną ekspansję zagranicznych podmiotów - mówi wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

Przed wejściem w życie ustawy „Apteka dla Aptekarza” widoczne były niekorzystne i nasilające się tendencje zmian na rynku detalicznej sprzedaży produktów leczniczych, wskazujące na coraz większe zaangażowanie podmiotów zagranicznych.

Posługując się najbardziej charakterystycznymi przykładami firm, co do których nie było wątpliwości, że są w całości lub w znaczącym stopniu zależne od podmiotów zagranicznych oraz na podstawie deklaracji składanych przez te podmioty należy wskazać, że do 2000 roku w Polsce, według powszechnie dostępnych danych, nie działały oficjalnie sieci aptek funkcjonujące w oparciu o kapitał zagraniczny.

Takie były początki sieci w Polsce
Pierwsza sieć powstała w Warszawie 14 września 2000 roku, kiedy to Polish Enterprise Fund zarządzany przez Enterprise Investors zainwestował 1 mln dolarów w nowo powstałą spółkę „Apteki Polskie”, prowadzącej apteki ogólnodostępne pod marką „Apteka 21”. Z kolei w 2001 roku powstała pierwsza apteka litewskiej sieci międzynarodowego Holdingu Euro Apotheca.

EURO-APTEKA jest częścią stale rosnącej grupy kapitałowej Euroapotheca Group, która jest grupą spółek z Europy Wschodniej, zarządzającą sieciami detalicznymi aptek i hurtowniami aptecznymi na terytorium Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Obecnie posiada w Polsce 84 apteki (w tym 5 aptek franczyzowych).

Również w 2000 roku sieć Super-Pharm, wywodząca się z Izraela, rozpoczęła ekspansję na rynek europejski. W maju 2001 roku w Warszawie otworzono pierwszy w Polsce drugstore Super-Pharm. Obecnie sieć Super-Pharm działa we wszystkich największych miastach w Polsce i posiada 69 placówek.

Planowano dalsze przejęcia
Do najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci aptek z kapitałem zagranicznym należy BRL Center, posiadający w Polsce blisko 400 aptek, pozyskanych zarówno w ramach przejęć już istniejących podmiotów, jak i rozwoju własnych placówek. Firma należy do cypryjskiego funduszu inwestycyjnego Penta Investments (działalność na ponad 10 rynkach Europy, wartość aktywów: 7 mld euro) i realizuje inwestycję Dr Max od 2004 roku.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH