Badania niekomercyjne: sukcesem będzie finansowanie dwóch-trzech badań rocznie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   02-02-2011, 13:17

Badania niekomercyjne: sukcesem będzie finansowanie dwóch-trzech badań rocznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozmowa z Rafałem Zyśkiem, prezesem Health Economics Consulting

W projekcie ustawy Prawo farmaceutyczne znalazł się przepis o niekomercyjnych badaniach  klinicznych produktów leczniczych. Jednak Ministerstwo Zdrowia nie zaproponowało jeszcze szczegółowych rozwiązań prowadzenia tego typu badań. Nawet jeśli uda się opracować procedury ich prowadzenia w tym roku, potrzeba czasu na ich wdrożenie. Jakie zadania stoją przed resortem zdrowia?
Przygotowanie procedury wyłaniania wykonawców protokołu badania klinicznego niekomercyjnego i wykonawców ewentualnego rejestru uczestników badania klinicznego, w formie narzędzia informatycznego. Następnie konieczność przygotowania procedury wyłaniania koordynatora krajowego badania niekomercyjnego, powinien to być ekspert kliniczny w danej dziedzinie medycyny, oraz powoływania niezależnego zespołu do oceny wyników badania, który w trakcie prowadzenia badania oceniałby wstępne wyniki i zasadność kontynuowania projektu. Kolejne zadanie to zatrudnienie ewentualnych monitorów i audytorów niekomercyjnych badań klinicznych.


Na realizację badań niekomercyjnych przeznaczone będą środki pochodzące z kwot przekazywanych przez firmy farmaceutyczne, wynoszących 3%
wartości zrefundowanych leków, liczonej od ceny zbytu netto. To inne rozwiązanie niż np. we Włoszech, gdzie firmy płacą procent kwoty od wydatków marketingowych. Jest szansa na zmianę tego zapisu?

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH