Będą zmiany w oznakowaniu składu suplementów

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Michał Komar/ rynekaptek.pl   28-04-2017, 08:43

Będą zmiany w oznakowaniu składu suplementów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Producenci suplementów diety muszą w najbliższym czasie liczyć się z potrzebą dostosowania do nowych wymogów w zakresie znakowania oraz składu swoich produktów - przypomina Michał Komar, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.

Minister Zdrowia wydał bowiem 24 kwietnia br. rozporządzenie zmieniające dotychczasowe przepisy w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety. Sam projekt zmian został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia już ponad rok temu, ale dopiero teraz przepisy te zostały formalnie przyjęte.

Najistotniejsze we wprowadzanych zmianach jest określenie minimalnej ilości witamin i składników mineralnych, która ma być obecna w dziennej porcji każdego suplementu diety. W myśl nowych przepisów, minimalna ilość witamin i składników mineralnych obecnych w zalecanej porcji suplementu do spożycia w ciągu dnia wynosić ma nie mniej niż 15% referencyjnych wartości spożycia (RWS) tych substancji określonych we właściwych przepisach Unii Europejskiej. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały minimalnych wartości substancji odżywczych w suplementach diety, a zatem poszczególne witaminy bądź składniki mineralne zawarte w porcji produktu mogły występować również w niższym stężeniu.

Warto przy tym zauważyć, iż same przepisy UE nie określają minimalnych ilości substancji odżywczych w suplementach diety. Wprawdzie z przepisów tych wynika kompetencja Komisji Europejskiej do określenia zarówno maksymalnych, jak i minimalnych ilości witamin i minerałów mogących występować w suplementach diety, niemniej jednak dotąd nie zostały one ustalone na poziomie UE.

W prawie żywnościowym funkcjonuje natomiast pojęcie „znaczącej ilości” substancji odżywczych dodawanych do żywności, którą producenci żywności deklarują na etykietach produktów. Przez „znaczącą ilość” rozumie się przy tym 15% RWS danej substancji odżywczej w przeliczeniu na porcję produktu, a także odpowiednio 7,5% RWS substancji odżywczej w 100 ml napoju oraz 15% RWS substancji odżywczej w 100 g lub 100 ml w przypadku produktów innych niż napoje. Warto zauważyć, że pojęcie to nie odnosi się do suplementów diety, a wyłącznie do innych niż suplementy produktów spożywczych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH