Bezpieczeństwo lekowe było iluzoryczne - podsumowanie 2019 roku

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Kopeć/ rynekaptek.pl   18-12-2019, 09:34

Bezpieczeństwo lekowe było iluzoryczne - podsumowanie 2019 roku Braki leków w aptekach, jakich doświadczaliśmy pokazały, że bezpieczeństwo lekowe nie jest zagwarantowane raz na zawsze - mówi Krzysztof Kopeć (fot. archiwum)

Resort zdrowia zapowiada zmiany w ustawie refundacyjnej. Liczymy, że jako odpowiedzialni partnerzy dialogu z rządem będziemy wspólnie pracować nad tym, aby ich skutkiem była poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków (PZPPF).

Gdyby leki biologiczne były dostępne w refundacji aptecznej, lekarz miałby większą elastyczność w doborze terapii.  Dlatego zabiegamy o to, aby leki biologiczne konkurujące ceną wychodziły z restrykcyjnych programów lekowych. Obecnie w większości krajów UE, m.in. w Bułgarii, Danii, Słowacji, Rumunii są one dostępne w aptece na receptę.

Co przyniesie 2020 rok?
W przyszłym roku mamy nadzieję, że - podobnie jak w całej Europie - w Polsce również rozpocznie się dyskusja, jak przywrócić produkcję leków z Azji na Stary Kontynent. W ubiegłej kadencji Sejmu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński obiecał, że w 2020 r.  zostanie wdrożony Refundacyjny Tryb Rozwojowy. Liczymy, że będzie to przełomowy rok dla krajowego przemysłu farmaceutycznego.

Zabiegamy o utrzymanie dotychczasowych cen leków, a przy wpisywaniu nowych na listy refundacyjne nie wymuszanie obniżek poniżej określonego w ustawie progu minus 25%. Mamy nadzieję, że resort zdrowia przekonał się, że im więcej dostawców leków, tym większe bezpieczeństwo lekowe. Wierzymy, że Rząd chcąc zapewnić bezpieczeństwo Polaków będzie realizował politykę refundacyjną zachęcającą do produkcji farmaceutycznej w Polsce. Zwłaszcza że będzie o to zabiegać wiele krajów UE.

Więc kto pierwszy, ten przyciągnie najwięcej inwestycji. Resort zdrowia zapowiada zmiany w ustawie refundacyjnej. Jako odpowiedzialni partnerzy dialogu z Rządem chcemy wspólnie pracować nad tym, aby skutkiem zmian ustawy była poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH