Czas na leki biologiczne w aptece

KOMENTARZE I OPINIE

rynekaptek.pl

Autor: PW   12-04-2021, 12:24

Czas na leki biologiczne w aptece Grzegorz Rychwalski: Czas na wprowadznie leków biologicznych do aptek. Fot. archiwum

Zdaniem Grzegorza Rychwalskiego, wiceprezesa PZPPF wraz ze złagodzeniem kryteriów programów lekowych należy rozważyć wprowadzenie leków biologicznych do refundacji aptecznej.

  • Na rynku pojawiają się stopniowo kolejne leki biologicznych równoważnych, które są wielokrotnie tańsze od leków oryginalnych
  • W Polsce z leczenia biologicznego korzysta zaledwie od 3 do 5 proc. pacjentów reumatologicznych, podczas gdy w Europie Zachodniej 20 proc.
  • Wprowadzenie leków biologicznych do refundacji aptecznej stanowiłoby odciążenie dla szpitali i lekarzy

Jak zauważa Grzegorz Rychwalski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Bułgarii, Danii, Słowacji, Rumunii leki biologiczne są dostępne w aptece na receptę.

Jak przypomina, takie rozwiązanie jest oczekiwane w związku z wchodzeniem na rynek kolejnych leków biologicznych równoważnych, które są wielokrotnie tańsze od leków oryginalnych. Jest ich coraz więcej ze względu na upłynięcie czasu ochrony patentowej oryginału.

Znaczący spadek cen leków biologicznych
Prezes PZPPF podaje przykłady znaczącego spadku cen leków biologicznych.  W Polsce w przypadku infliksymabu cena obniżyła się w ciągu kilku lat o ponad 60 proc., a trastuzumabu, adalimumabu i rytuksymabu o ponad 50 proc.  Pomimo zwiększania dostępności do leczenia biologicznego w Polsce, wciąż korzysta z niego mniej chorych niż w innych krajach UE.

Terapie te dostępne są u nas w programach lekowych, do których kwalifikowani są tylko pacjenci spełniający bardzo wyśrubowane kryteria, a nie wszyscy, którzy mogliby odnieść korzyści.

Jesteśmy też jedynym krajem w Europie, w którym skuteczne leczenie biologiczne jest przerywane po wyznaczonym w programie lekowym czasie i wznawiane dopiero po nawrocie choroby. Takie postępowanie skutkuje większymi kosztami, bo efektywność leków po ponownym ich włączeniu bywa mniejsza i prowadzi do zmiany terapii na droższą.

Nadal niska dostępność do leczenia biologicznego
Według raportu „Dostęp do leczenia biologicznego w Polsce” wydanego przez Modern Healthcare Institute w 2019 r,. w naszym kraju z leczenia biologicznego korzysta zaledwie od 3 do 5% pacjentów reumatologicznych, podczas gdy w Europie Zach. 20%, a w Irlandii nawet 75%. Zaledwie 0,1% polskich chorych na łuszczycę ma dostęp do leków biologicznych, w innych krajach UE około 20%. Biologiczne leczonych jest u nas tylko 9,5 % pacjentów z chorobą Leśniowskiego – Crohna, na Węgrzech 19,1%, a we Francji ponad 30%.

 W przeszłości leków biologiczne zaczęto stosować w ramach programów lekowych o bardzo restrykcyjnych kryteriach włączania chorych, często odbiegających od rekomendacji polskich i europejskich towarzystw naukowych. Taka formuła została wprowadzona ze względu na wysokie ceny leków.

Prezes Rychwalski: wprowadźmy leki biologiczne do refundacji aptecznej
Zdaniem prezesa Rychwalskiego znaczący spadek cen leków umożliwia rezygnację z reglamentowania tych terapii w ramach kosztownych i czasochłonnych programów lekowych realizowanych przez szpitale.

- Wprowadzenie leków biologicznych do refundacji aptecznej stanowiłoby odciążenie dla szpitali i lekarzy zmuszonych do wielu biurokratycznych prac związanych z obsługą programów lekowych - mówi Grzegorz Rychwalski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH