Dyżury aptek? Tak, ale gdy jednocześnie będą dobrowolne i godziwie opłacane

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Mariusz Politowicz/ rynekaptek.pl   13-07-2017, 08:01

Dyżury aptek? Tak, ale gdy jednocześnie będą dobrowolne i godziwie opłacane Szef Zespołu ds. dyżurów aptek przy NRA ocenia niedawne stanowisko samorządowców

Nawet samorządowcy widzą, że ich propozycje dot. ustalania dyżurów aptek są mocno oderwane od rzeczywistości. Przykre jest, że choć początkowo zgadzają się, iż dyżury nie mają sensu, w istocie ich stanowisko prowadzi do eskalacji nieuchronnych konfliktów z aptekarzami - komentuje mgr farm. Mariusz Politowicz.


Za żenujący uważam użyty w stanowisku konwentu tani chwyt retoryczny, jakoby brak dyżurowania przez aptekę był tożsamy z przestępstwem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dyżury na telefon? To absurd
Truizmem jest stwierdzenie, że gdyby dyżury były opłacalne, apteki same wydłużałyby godziny pracy. Prawo miejscowe w tym przypadku stoi w rażącej sprzeczności z regułami ekonomii, z którymi sromotnie przegrywa.

Warto podkreślić, że uchwały rady powiatu zawierające z reguły w załącznikach do uchwały określone dni, noce i godziny pracy konkretnych aptek ogólnodostępnych, są w istocie ułomnymi decyzjami administracyjnymi, bowiem  nie zawierają elementów wskazanych w art. 107 k.p.a. oraz nie przysługuje od nich odwołanie do organu II instancji.

Nawet protezą nie nazwałbym pomysłu, który niedawno w DGP zaproponowała jedna ze znanych kancelarii prawnych. Według niej, aby wydać lek (kubek na mocz, krem, test ciążowy czy prezerwatywy – standardy dyżurowe - również?) farmaceuta na telefon (od kogo?) przyjeżdżałby do apteki, żeby nie musieć w niej przebywać w nocy lub święto. Wyobrażam sobie, jak drobna farmaceutka w nocy przyjeżdża i otwiera aptekę, gdy za jej plecami stoi choćby jeden pijany i barczysty mężczyzna. Później się okazuje, że zapomniał pieniędzy lub apteka tego leku nie ma, bo przecież on nie odczyta pisma lekarskiego, żeby przez telefon zapytać przed przyjazdem. Niemożliwe? Wprost przeciwnie.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH