
Nowa apteka mogłaby powstać od już istniejącej w odległości co najmniej 300 metrów w mieście, 200 metrów na terenie gminy miejsko-wiejskiej i 150 metrów na wsi - proponował poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15). Jak to uzasadniał?
Proponuję, żeby zmienić regulację w kwestiach geograficznych i aby w art. 1 w zmianie nr 1 w zakresie art. 99 przepis ust. 3b otrzymał inne brzmienie - mówił poseł Jakub Kulesza podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. deregulacji, która zajmowała się poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (23 marca br.).
Poseł zaproponował taki zapis:
"Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się, jeżeli na dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej, liczona pomiędzy wejściami do sal ekspedycyjnych aptek pokonywana pieszo, wynosi co najmniej 300 metrów w gminie miejskiej, 200 metrów w gminie miejsko-wiejskiej oraz 150 metrów w gminie wiejskiej".
Wydaje mi się, że jest to pewne ustępstwo. Przepis dotyczący zmniejszenia odległości rzeczywiście ograniczy powstawanie aptek drzwi w drzwi, które to zagrożenie było podnoszone w uzasadnieniu ustawy. Z drugiej strony stanowi on pewien kompromis.
Dodatkowo w tej samej poprawce proponuję całkowitą likwidację regulacji demograficznych związanych z liczbą mieszkańców. Chciałbym zaznaczyć, że moim zdaniem, te dwie regulacje, demograficzna i geograficzna, są o wiele bardziej groźne niż regulacje właścicielskie.
Uważam, że właśnie te regulacje uderzają w konsumenta, najbardziej dotyczą konsumenta. To konsument później będzie miał dalej do apteki, będzie miał ograniczoną liczbę aptek, będzie miał ograniczone możliwości korzystania z usług, które mogą i powinny być oferowane zgodnie z prawem do swobody gospodarczej. Dlatego przywiązuję dużą wagę do prezentowanej poprawki. Uważam, że z punktu widzenia pacjenta, klienta, obywatela poprawka ta jest najważniejsza.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych