Geo - tak, demo - nie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Jakub Kulesza/ rynekaptek.pl   04-04-2017, 11:24

Geo - tak, demo - nie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa apteka mogłaby powstać od już istniejącej w odległości co najmniej 300 metrów w mieście, 200 metrów na terenie gminy miejsko-wiejskiej i 150 metrów na wsi - proponował poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15). Jak to uzasadniał?

Proponuję, żeby zmienić regulację w kwestiach geograficznych i aby w art. 1 w zmianie nr 1 w zakresie art. 99 przepis ust. 3b otrzymał inne brzmienie - mówił poseł Jakub Kulesza podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. deregulacji, która zajmowała się poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (23 marca br.).

Poseł zaproponował taki zapis:

"Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się, jeżeli na dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej, liczona pomiędzy wejściami do sal ekspedycyjnych aptek pokonywana pieszo, wynosi co najmniej 300 metrów w gminie miejskiej, 200 metrów w gminie miejsko-wiejskiej oraz 150 metrów w gminie wiejskiej".

Wydaje mi się, że jest to pewne ustępstwo. Przepis dotyczący zmniejszenia odległości rzeczywiście ograniczy powstawanie aptek drzwi w drzwi, które to zagrożenie było podnoszone w uzasadnieniu ustawy. Z drugiej strony stanowi on pewien kompromis.

Dodatkowo w tej samej poprawce proponuję całkowitą likwidację regulacji demograficznych związanych z liczbą mieszkańców. Chciałbym zaznaczyć, że moim zdaniem, te dwie regulacje, demograficzna i geograficzna, są o wiele bardziej groźne niż regulacje właścicielskie.

Uważam, że właśnie te regulacje uderzają w konsumenta, najbardziej dotyczą konsumenta. To konsument później będzie miał dalej do apteki, będzie miał ograniczoną liczbę aptek, będzie miał ograniczone możliwości korzystania z usług, które mogą i powinny być oferowane zgodnie z prawem do swobody gospodarczej. Dlatego przywiązuję dużą wagę do prezentowanej poprawki. Uważam, że z punktu widzenia pacjenta, klienta, obywatela poprawka ta jest najważniejsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH