Informacje o podwyżce cen leków to kompletna bzdura

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Waldemar Buda/ rynekaptek.pl   27-04-2017, 10:21

Informacje o podwyżce cen leków to kompletna bzdura Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dlaczego PiS forsuje projekt "apteki dla aptekarza"? Dlatego, że nas bardziej niż prezentowanie izraelskich czy kanadyjskich przedsiębiorców interesuje reprezentowanie polskiego interesu - mówi Waldemar Buda w Radio Łódź.

Polski interes i racja stanu jest w tym taka, by utrzymać status quo na rynku, który jest dzisiaj. Przypomnę, że obecnie jest 15 tysięcy aptek i około połowy rynku to apteki indywidualne, pozostałe te apteki sieciowe.

Trzeba zwrócić uwagę na trendy i na to, co się działo w innych krajach, w których doszło do otwarcia rynku. W Polsce dwie apteki sieciowe dziennie otwierają się, w tym czasie jedna rodzinna, indywidualna jest zamykana.

Takie są statystyki. Musieliśmy temu przeciwdziałać, bo mamy przykład norweski. W tym kraju, po otworzeniu rynku zostały trzy sieci, z których żadna nie jest norweska i przestało być "tanio". Sieci zapowiadały, że jak będzie duża konkurencja, to będzie tanio, a jak zostały trzy - stało się drogo.

Ale największy problem jest taki, że te podmioty są tak ogromne, że zaczęły tamtejszemu ministerstwu zdrowia dyktować warunki - przy ustalaniu cen leków refundowanych, dlatego że są potentatami powiązanymi i z hurtowniami i z producentami.

Chcielibyśmy, by apteki powstawały nie tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne dla sieci, ale żeby były jak najbliżej mieszkańców, na przykład na osiedlu, blisko mieszkańców, a nie obok już istniejącej apteki na reprezentatywnej ulicy miasta.

Jeśli będzie potrzeba otwarcia apteki w nowo-otwartej przychodni lub przy szpitalu, to minister zdrowia może wyrazić indywidualną zgodę na takie otwarcie.

Klany aptekarskie mogłyby powstać tylko wtedy, gdyby był ograniczony dostęp do uzyskania tytułu farmaceuty. Tymczasem każdy kto uzyska tytuł magistra farmacji, będzie mógł prowadzić aptekę.

Informacje o podwyżce cen leków to kompletna bzdura. Mieliśmy dwa rozwiązania. Jedno to takie, by zdekoncentrować rynek i nakazać sieciom zbycie aptek powyżej czterech przypadających na jeden podmiot, albo zastosować nowe zasady na przyszłość. Wybraliśmy to miękkie rozwiązanie, w przeciwieństwie na przykład do Węgier.

Obecne 15 tysięcy aptek działa bez ograniczeń, jak do tej pory, nowe zasady stosujemy do nowych aptek. Nic się zatem nie zmieni jeśli chodzi o ceny leków.

Więcej: https://www.radiolodz.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH