Inne dawkowanie szczepionki może być potraktowane jako eksperyment medyczny?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Walenty Zajdel   11-03-2021, 11:03

Inne dawkowanie szczepionki może być potraktowane jako eksperyment medyczny? Farmaceuta Walenty Zajdel zwraca uwagę na podane w komunikacie MZ schematy dawkowania inne niż w ChPL (fot. Walenty Zajdel)

Minister Zdrowia nie wydał rozporządzenia lub zarządzenia, opublikował zaledwie komunikat, który nie zawiera żadnego medycznego uzasadnienia, dlatego nie może być traktowany jako dokument prawnie obowiązujący - uważa farmaceuta szpitalny z Krakowa Walenty Zajdel.

5 marca 2021 roku na konferencji prasowej, minister Michał Dworczyk poinformował, że rząd planuje przesunięcie w czasie podanie drugiej dawki szczepionki w celu zaszczepienia większej ilości osób pierwszą dawka. 

6 marca 2021 roku wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wydał Komunikat, który budzi duże wątpliwości w przypadku dwóch szczepionek typu mRNA. Należy podkreślić, że minister zdrowia nie wydał rozporządzenia lub zarządzenia, opublikował zaledwie komunikat, który nie zawiera żadnego medycznego uzasadnienia, dlatego nie może być traktowany jako dokument prawnie obowiązujący.

W komunikacie znajdują się m. in. zalecenia, aby szczepienia przeciw COVID-19 były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) miedzy dawkami. Zalecenie  dotyczące tej szczepionki jest prawidłowe, ponieważ jest zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL).  

Kolejne zalecenie: szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami. Takie zalecenie jest nieprawidłowe, ponieważ jest niezgodne z zaleceniami zawartymi w ChPL, który jest oficjalnym dokumentem prawnie obowiązującym. Ponadto takie zalecenie jest sprzeczne z rekomendacją wydaną dla Ministra Zdrowia 5 marca 2021 roku przez Zespół ds. Szczepień Ochronnych, w której znajduje się następująca informacja: "Zespół rekomenduje, aby drugą dawkę szczepionki mRNA podawać wszystkim szczepionym osobom w odstępach czasu zalecanych w ChPL".

Vaccine AstraZeneca
W Charakterystyce Produktu Leczniczego znajduje się następująca informacja: "Drugą dawkę należy podać między 4 a 12 tygodniem (od 28 do 84 dni) od podania pierwszej dawki". Ponadto 3 lutego 2021 roku w dwóch prestiżowych czasopismach "The Lancet" oraz BMJ zostało opublikowane badanie, z którego wynika, że skuteczność szczepionki AstraZeneca osiągnęła 82,4% po drugiej dawce podanej po 12 tygodniach. Jeśli druga dawka została podana w odstępie krótszym niż 6 tygodni skuteczność wynosiła tylko 54,9%.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH