Inne kraje mają bardziej rygorystyczne przepisy

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Elżbieta Piotrowska - Rutkowska/rynekaptek.pl   16-05-2017, 16:45

Inne kraje mają bardziej rygorystyczne przepisy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obawy, że wzrosną ceny leków w wyniku wejścia ustawy w życie są nieuzasadnione. Ceny preparatów leczniczych powinny pozostać na takim samym poziomie - przekonuje Elżbieta Piotrowska - Rutkowska, prezes NRA, na falach Polskiego Radia.

W imieniu wszystkich farmaceutów, którzy na co dzień pracują z milionami pacjentów, serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi, Posłom, Senatorom, Przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia oraz wszystkim tym, którzy od początku popierali te rozwiązania.

Dzisiejszą decyzję Pana Prezydenta traktujemy jako ogromy kredyt zaufania. Jestem w pełni przekonana, że polscy farmaceuci celująco zdadzą ten egzamin i udowodnią, że warto było nam zaufać.

Z bardzo dużym zaniepokojeniem śledziliśmy rozwój rynku aptecznego w Polsce. Obecnie ten rynek cechuje koncentracja i usieciowienie, co w konsekwencji mogło doprowadzić do jego monopolizacji.
Apteki otwierają się w miejscach, gdzie jest dobry biznes, a nie tam, gdzie faktycznie jest zapotrzebowanie na nie.

Proponowane regulacje zawierają więc kryteria demograficzno-geograficzne, co znaczy, że apteka ma powstawać tam, gdzie jest na nią realna potrzebna – wpisane do ustawy 500 metrów między nowo-tworzonymi aptekami oznacza, że każdy pacjent, nawet ten bardzo schorowany, będzie mógł swobodnie dotrzeć do placówki.

Apteki muszą być od siebie oddalone, na aptekę musi też przypadać odpowiednia liczba pacjentów. To wszystko po to, aby apteka była silną placówką ochrony zdrowia, z szerokim asortymentem leków i z właściwą liczbą fachowego personelu.

Technicy jak są, tak będą
Technicy farmaceutyczni natomiast są personelem pomocniczym w aptekach. Otwierają i prowadzą punkty apteczne – w tej materii nic się nie zmienia.

Protest techników rozpatrywałabym w kategoriach autopromocji dlatego, że osoba, która przewodniczyła temu protestowi (10 maja), bardzo silnie chce zaistnieć w partii politycznej. Nie widzę sensu tego protestu, tym bardziej powodu, aby zawody farmaceuty i technika farmaceutycznego antagonizować.

Trzeba zwrócić uwagę, że ustawa, którą podpisał Prezydent, w ogóle nie odnosi się do zawodu technika – technik tak samo jak inny przedsiębiorca, będzie mógł nadal prowadzić punkty apteczne i pracować w aptekach.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH