Iwermektyna w covid? Niezalecana. Ale MZ nie zabrania jej stosowania

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Maciej Miłkowski   13-05-2021, 11:05

Iwermektyna w covid? Niezalecana. Ale MZ nie zabrania jej stosowania Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, o zaleceniach do stosowania iwermektyny (fot. PTWP)

W przypadku pojawienia się nowych dowodów na skuteczność iwermektyny w leczeniu oraz profilaktyce COVID-19, obecne zalecenia mogą ulec zmianie - deklaruje Maciej Miłkowski.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział na interpelację w sprawie możliwości wprowadzenia na rynek polski leku iwermektyna.

Iwermektyna nie ma u nas rejestracji

Iwermektyna jest to lek przeciwpasożytniczy, którego stosowanie u ludzi ogranicza się w Polsce do chorób dermatologicznych, tj. leczenia trądziku różowatego, a lek występuje w postaci kremu.

Iwermektyna stosowana w formie doustnej nie posiada rejestracji centralnej Europejskiej Agencji Leków ani krajowej. Lek ten jest dopuszczony do stosowania w niektórych państwach Unii Europejskiej.

25 kwietnia 2020 r. opublikowano pierwszą wersję Zaleceń w COVID-19, przygotowaną we współpracy z interdyscyplinarnym Zespołem Ekspertów Klinicznych (z: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób zakaźnych, diagnostyki laboratoryjnej, epidemiologii, mikrobiologii, wirusologii, pulmonologii, radiologii, psychiatrii oraz medycyny ratunkowej), koordynowanym przez AOTMiT.

Dowody na skuteczność iwermektyny nie są przekonujące

Wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji pandemii i ciągłego napływu nowych doniesień naukowych, dotyczących skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa stosowania leków w COVID-19, Agencja na bieżąco przeprowadza proces aktualizacji Zaleceń w obszarze farmakoterapii.

4 lutego 2021 r. Agencja opracowała również przegląd doniesień naukowych dla iwermektyny w leczeniu oraz profilaktyce COVID-19, który stanowił podstawę dyskusji Panelu Ekspertów Klinicznych.

Zgodnie z opinią grona ekspertów nie zaleca się rutynowego stosowania iwermektyny w leczeniu COVID-19. W podsumowaniu opracowania wskazano, że dowody naukowe na skuteczność iwermektyny nie są przekonujące i nie pozwalają na ostateczne wnioskowanie. Dostępne dane z badań klinicznych, pochodzące z innych krajów są w większości słabej jakości.

Niektóre wskazują na brak skuteczności iwermektyny, inne na obniżenie stężenia wskaźników stanu zapalnego, skrócenie czasu eliminacji wirusa, ustępowanie objawów klinicznych oraz zmniejszenie śmiertelności.

Zalecenia mogą ulec zmianie

W przypadku pojawienia się nowych dowodów, pochodzących z wiarygodnych prób klinicznych, powyższe zalecenia mogą ulec zmianie.

Minister Zdrowia nie zabronił stosowania iwermektyny we wskazaniach pozarejestracyjnych. Zatem lekarz ma możliwość stosowania wśród pacjentów produktów leczniczych również w zakresie pozarejestracyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH