Jest skłonność do wykonywania badań, na które niechętnie patrzymy

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   24-03-2011, 12:52

Jest skłonność do wykonywania badań, na które niechętnie patrzymy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Romuald Krajewski, członek Rady Konsultacyjnej AOTM o tym, jakie wnioski powinny trafiać do oceny

Co jest przedmiotem oceny Rady Konsultacyjnej AOTM?
W przypadku efektywności klinicznej mamy do czynienia z rzeczywistą efektywnością i tą widzianą z perspektywy badań klinicznych. Efektywność, którą się zajmujemy, to efektywność względna, bowiem najczęściej przedstawiane nam są dane w postaci porównania z innymi technologiami.

Równie ważna jest efektywność ekonomiczna, szczególnie jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Ona zawsze sprawia Radzie wiele trudności.

Z jakimi najczęściej problemami spotykają się członkowie RK przy ocenie technologii medycznych?
Często mamy problem z tym, kiedy jeszcze można zająć stanowisko, a kiedy już nie. Mamy do czynienia z różnej jakości porównaniami. Sytuacje, gdy przedstawione badania czy porównania efektywności są niewystarczające do zajęcia stanowiska, są rzadkie, ale zdarzają się. Natomiast dużo jest takich sytuacji, kiedy zastanawiamy się, czy to już jest za mało, by daną technologię ocenić.

Często problemem przy porównywaniu różnych technologii jest komparator. Zadajemy sobie pytanie, czy to, co jest komparatorem rzeczywiście nadaje się do porównania. Idealnie byłoby, gdyby porównanie dotyczyło tej samej grupy leków, tego samego mechanizmu działania, tych samych wskazań, na podstawie dobrych danych. Niestety często tak nie jest i przedstawiany komparator wydaje się nam suboptymalny.

Jest też kwestia dostępności tych porównywalnych czy stanowiących punkt odniesienia technologii czy leków. To również ma wpływ na wartość komparatora.

Czy placebo może być komparatorem?
Placebo jest trudnym komparatorem, a jednocześnie ma sporo zalet, dlatego w niektórych sytuacjach jest do przyjęcia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH