Kto może zyskać najwięcej na wprowadzeniu e-recepty

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Grzegorz Głowiak/ rynekaptek.pl   21-07-2017, 11:11

Kto może zyskać najwięcej na wprowadzeniu e-recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace legislacyjne nie zakładają wprowadzenia możliwości sprzedaży wysyłkowej leków Rx, dlatego o sukcesie biznesowym będzie decydować głównie siatka punktów odbioru - ocenia Grzegorz Głowiak, ekspert FreshPharmy.

Ekspert komentował dla nas informację dotyczącą możliwości wejścia na polski rynek leków serwisu Amazon.com. Pojawiły się pogłoski, iż firma może zdominować znaczną część aptecznego rynku, biorąc pod uwagę fakt postępującego wzrostu wydatków konsumentów na produkty lecznicze.

Grzegorz Głowiak tłumaczył, że Amazon w Polsce mógłby hipotetycznie zdecydować się na dwa modele działalności.W pierwszym, amerykańska firma byłaby platformą pośredniczącą w sprzedaży, czyli platformą prezentującą asortyment, przyjmującą zamówienia, które ostatecznie finalizowałyby apteki, z którymi Amazon zawarłby umowę o współpracy. Ten model działania byłby więc podobny do funkcjonowania na naszym rynku serwisu Allegro.

Drugi model działania Amazonu mógłby polegać na otwarciu apteki w Polsce, jednak po wprowadzeniu ustawy „apteka dla aptekarza” uzyskanie pozwolenia na prowadzenie apteki, przez osobę niebędącą wykwalifikowanym farmaceutą, jest niemożliwe.

Koncentrując się na rynku e-aptek, ekspert komentuje, jakie widzi aktualnie możliwości rozwoju w tym obszarze:

"Istnieje bardzo wiele grup pacjentów - osób cierpiących na poważne schorzenia, mających ograniczone możliwości poruszania się czy wreszcie samotnych, dla których wprowadzenie pełnej funkcjonalności recepty elektronicznej miałoby bardzo duże znaczenie. Mając na uwadze pełną funkcjonalność e-recepty myślę o możliwości doręczenia przez aptekę - czy to osobiście (farmaceuta), czy za pośrednictwem firmy kurierskiej - leków do domu pacjenta.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH