Likwidacja aptek=niszczenie leków? Chcemy to zmienić

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Michał Byliniak/rynekaptek.pl   08-11-2016, 10:25

Likwidacja aptek=niszczenie leków? Chcemy to zmienić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kiedy zamykana jest apteka, zgodnie z obowiązującym prawem, leki tam zgromadzone muszą zostać zutylizowane, na koszt przedsiębiorcy, który likwiduje aptekę - podkreśla Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Wyjaśnia też, iż jest szansa na zmianę tych absurdalnych przepisów.

Decydenci rozpoczęli już stosowne prace, które mogą zlikwidować ten utrudniający życie, zarówno pacjentom, jak i przedsiębiorcom, przepis - mówił wiceszef Izby w serwisie informacyjnym Polskiego Radia.

Obecnie zgodnie z prawem w przypadku zamknięcia apteki, leki muszą ulec zniszczeniu na koszt osoby zamykającej. Tymczasem w zależności od apteki, wielkości magazynów bywają bardzo różne. Możemy mówić o tysiącach, a w niektórych przypadkach - nawet setkach tysięcy złotych.

W sytuacji, gdy zamknięcie apteki jest zaplanowane, przedsiębiorca może przygotować się do tego procesu. Może powoli wyprzedawać towar. Kiedy ma więcej niż jedną aptekę, może swoje zapasy z likwidowanej apteki przesunąć do innej, której jest właścicielem. Niestety czasem jednak nawet w najlepiej zaplanowanej sytuacji, nie da się wyprzedać towaru w całości.

Najtrudniejsze sytuacje to takie, kiedy nie można przewidzieć, że będzie trzeba aptekę zamknąć. Dzieje się tak np. wtedy, gdy ktoś niespodziewanie wypowie lokal aptekarzowi, albo też aptekarz poważnie zachoruje, czy nawet umrze. Teoretycznie w tej ostatniej sytuacji aptekę może przejąć nowy właściciel. Niestety nawet wówczas nie może on przejąć leków zgromadzonych w magazynach. Najpierw musi wystąpić po nowe, własne zezwolenie, a wszystkie leki dostępne w aptece, chociaż wcześniej miały zezwolenie, muszą zostać zniszczone.

Nie ma tu żadnych wyjątków. Przepis dotyczy zarówno leków OTC, jak też bardzo drogich specyfików dostępnych wyłącznie na receptę. Straty mogą sięgać setek tysięcy złotych. Wśród niszczonych leków mogą znaleźć się leki trudno-dostępne, których pacjenci poszukują na rynku. Istotą tej sprawy jest to, że to są leki pełnowartościowe.

Naczelna Izba Aptekarska od dawna apeluje o zmianę tego absurdalnego przepisu. W przeszłości zamknięcie apteki było czymś bardzo wyjątkowym nie dostrzegano tego problemu, przepisy te funkcjonują bowiem od 15 lat. Wówczas byliśmy zupełnie w innej sytuacji rynkowej i nawet jeśli takie sytuacje się zdarzały, to traktowane je jako absolutnie wyjątkowe.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH