
Apelujemy o zmiany w projekcie ustawy o jawności życia publicznego bądź wprowadzenie jasno wyrażonego wyjątku od reguły dla instrumentów dzielenia ryzyka w rozumieniu ustawy refundacyjnej - mówi Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Infarmy.
- Zgodnie z propozycją, ustawa o jawności życia publicznego ma zastąpić ustawę z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej. W art. 8 ust. 2 pkt 3 projektu zaproponowano rozwiązanie polegające na tym, że ograniczenie dostępu do informacji publicznej z uwagi na ochronę prywatności osoby fizycznej bądź tajemnicę przedsiębiorcy ma nie dotyczyć postępowań administracyjnych -
To oznacza, że w szczególności ujawnieniu jako informacja publiczna podlegać będą w całości i bez ograniczeń decyzje administracyjne wydawane w takich postępowaniach - podkreśla szefowa Związku skupiającego innowacyjne firmy farmaceutyczne.
Organizacja przygotowała swoje uwagi do tego projektu:
"Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o refundacji leków wydawane są decyzje o objęciu refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku. Załącznikiem do takiej decyzji może być tzw. instrument dzielenia ryzyka, negocjowany przez wnioskodawcę z Komisją Ekonomiczną w ramach postępowania refundacyjnego oraz zaakceptowany przez Ministra Zdrowia jako element decyzji refundacyjnej.
Celem instrumentu dzielenia ryzyka zgodnie z ustawą refundacyjną jest zwiększenie dostępności do leków lub obniżenie wydatków płatnika publicznego na ten cel. Indywidualne ustalenia każdego z wnioskodawców z Ministrem Zdrowia w tym zakresie zawierają informacje, które stanowią tajemnice przedsiębiorstwa.
Obecnie poufność instrumentów dzielenia ryzyka jest zastrzegana przez wnioskodawców jako tajemnica przedsiębiorstwa i zapewniona na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W przypadku jeżeli powyższa propozycja legislacyjna zostanie przyjęta, będzie to stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację celów instrumentów dzielenia ryzyka.
Pojawiają się też wątpliwości co do zachowania poufności w już zawartych decyzjach refundacyjnych instrumentów dzielenia ryzyka, ustalonych z Ministrem Zdrowia w zaufaniu utrzymania ich w poufności jako tajemnicy przedsiębiorstwa".
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych