Nadchodzące miesiące to dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce czas prawdziwego przełomu

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   21-09-2010, 11:10

Nadchodzące miesiące to dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce czas prawdziwego przełomu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozmowa z Jerzym Toczyskim, prezesem Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA


W ustawie znalazły się też rozwiązania umożliwiające zawieranie umów pomiędzy producentem leku a płatnikiem. Jak Pan je ocenia?
Umowy w celu podziału ryzyka refundacyjnego i uzależnienia poziomu finansowania od zakresu stosowania leku tak, aby był przeznaczony tylko dla szczegółowo wyliczonej populacji pacjentów, u których może on przynieść najlepszy efekt lub po praktycznym udowodnieniu skuteczności klinicznej, to krok w dobrym kierunku. Jesteśmy gotowi na takie rozwiązania, pod warunkiem że umowy będą oparte na przejrzystych i weryfikowalnych zasadach, gwarantujących równowagę i rzeczywiste partnerstwo, a nie proste przerzucenie całości ryzyka na producenta.

Czy widzi Pan rolę dla producentów w pracach nad tymi rozwiązaniami?

Infarma rozumie i identyfikuje się z przedstawionymi celami polityki lekowej i ma nadzieję aktywnie wspierać resort zdrowia przy ich realizacji. Zainicjowanie dialogu z przemysłem pomoże wyeliminować ryzyka, związane z tak poważną transformacją mechanizmów refundacyjnych na rynku leków, po to, by wspólnie realizować deklarowane cele reformy polityki lekowej. Ze swojej strony deklaruję gotowość do odpowiedzialnej i konstruktywnej debaty i liczę na to, że stworzone zostaną warunki do gruntownych, eksperckich konsultacji na temat szczegółowych rozwiązań, które w obecnym kształcie wymagają dopracowania lub z rozważenia alternatyw.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH