OF: specjalna karta z czipem dla pacjenta

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Łanda/rynekaptek.pl   13-10-2017, 09:21

OF: specjalna karta z czipem dla pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce zamiennictwo leków dotyczy tylko 2,5 proc. wszystkich preparatów. Farmaceuci w przypadku, gdy pojawia się tańczy odpowiednik, powinni mieć obowiązek wydawania tego tańszego leku - uważa Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia.

Nie można właściwie zarządzać systemem tkwiąc po kolana w złym prawie. Resort zdrowia powinien jak najszybciej zmienić złe zapisy prawa.

Z perspektywy oszczędności, duża nowelizacja ustawy refundacyjnej zawierała dobre zapisy dla importerów równoległych, NFZ jak i pacjentów. Zapewniam, że ustawa nie wylądowała w koszu. Kierunek, który obrał Minister Radziwiłł jest utrzymany.

Sprawa tańszych leków
Substytucja generyczna jest korzystna dla producentów leków oryginalnych, natomiast substytucja terapeutyczna stanowi szersze pole po popisu. Można w jej ramach używać różnych substancji w różnych liniach terapeutycznych.

Powinno być zatem możliwe szersze zamiennictwo leków na tańsze odpowiedniki terapeutyczne, które pacjentowi dają takie same efekty zdrowotne. Dlatego warto stale przypominać tym ministerstwu zdrowia.

Najlepiej, aby w tej kwestii przepisy były podobne do niemieckich – czyli w przypadku, gdy pojawia się tańczy odpowiednik, farmaceuta byłby zobowiązany wydać ten tańszy preparat.

W Polsce zamiennictwo leków dotyczy tylko 2,5 proc. wszystkich preparatów . Jakie są przyczyny, że farmaceuci niechętnie proponują pacjentom tańsze leki? To już jest temat na inną dyskusję.

Historia na jednej karcie
Jako wiceminister zdrowia procedowałem dwie ustawy, czyli ustawę o zawodzie farmaceuty i dużą nowelizację prawa farmaceutycznego. Z zespołem zaprojektowaliśmy rozwiązanie, które w znacznym stopniu poprawiłoby sytuację aptek, jak i samych pacjentów - chodzi o wprowadzenie opieki farmaceutycznej.

Opieka farmaceutyczna to ogromne spektrum działania. Te różne mechanizmy mogą być łączone w różnego rodzaju mozaiki. Myśleliśmy o najprostszym systemie. Chcieliśmy, aby każdy pacjent zainteresowany korzystaniem z opieki farmaceutów, posiadał specjalną kartę z czipem. Nie widzę przeszkód, aby farmaceuci mieli odpowiednie narzędzia, które odczytywałyby informacje zapisane na takiej karcie. Byłyby tam informacje dotyczące stosowania przez pacjenta leków w ciągu ostatnich kilku lub kilkunastu miesięcy. Uważam, że takie dane powinny być przechowywane nie dłużej niż 12 miesięcy, potem kasowane.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH