Perfekcyjny timing Roberta Gwiazdowskiego w kwestii AdA

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Tomasz Leleno/ rynekaptek.pl   05-04-2017, 16:49

Perfekcyjny timing Roberta Gwiazdowskiego w kwestii AdA Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest środa, 5 kwietnia br., a więc dzień w którym odbywa się drugie czytanie poselskiego projektu zmian w Prawie farmaceutycznym. To wymarzona okazja dla przeciwników tej regulacji, aby po raz kolejny podjąć próbę dyskredytacji tego projektu - pisze w felietonie Tomasz Leleno, rzecznik NRA.


Dlaczego? Bo to nieprawda. Z analiz (naprawdę) niezależnych ośrodków analitycznych monitorujących rynek farmaceutyczny płynie prosty wniosek: ceny leków zarówno w aptekach indywidualnych, jak i sieciowych są porównywalne, a ewentualne różnice są śladowe i mogą wahać się w granicach ok. 5 proc. (wartość średniego koszyka TOP 50 produktów OTC).

To jednak nie koniec. W wypowiedzi „niezależnego” eksperta zabrakło też kilku istotnych faktów. Nie wspomniał on o poparciu projektu tych rozwiązań ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, a także Biura Analiz Sejmowych, które w swojej (naprawdę) niezależnej opinii prawnej stwierdziło, że zmiany w przepisach ograniczą nieprawidłowości występujące na rynku aptecznym, zapewnią większą konkurencję  oraz lepszą ochronę pacjentów korzystających z aptek.

Przy okazji wypadałoby też wspomnieć, że projekt może więc podlegać dalszym pracom legislacyjnym, a jego zapisy antykoncentracyjne są zgodne z Konstytucją RP i europejskimi przepisami, a za wprowadzeniem regulacji ograniczających wolność działalności gospodarczej przemawia ważny interes publiczny.

I wreszcie na koniec, należałoby przypomnieć o tym, że poselski projekt zmian w prawie farmaceutycznym uzyskał szerokie poparcie ze strony kluczowych organizacji, skupiających w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących  tzw. „biały personel”, a zmiany popierają też młodzi farmaceuci.

Jednak głosów tych środowisk „niezależny” ekspert nie bierze pod uwagę. Postanowił obrać za to inną drogę - drogę prowadzącą do krytyki oraz ciągłego „podgrzewania” atmosfery wokół projektu, starannie dobierając przy tym daty publikacji swoich felietonów, które są perfekcyjne osadzone w czasie…trwania sejmowej debaty nad projektem zmian w Prawie farmaceutycznym. Oczywiście ma do tego prawo, pytanie tylko czy dalsze multiplikowanie tych samych przekazów wniesie nową jakość do debaty na temat kształtu sektora aptecznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH