Jest środa, 5 kwietnia br., a więc dzień w którym odbywa się drugie czytanie poselskiego projektu zmian w Prawie farmaceutycznym. To wymarzona okazja dla przeciwników tej regulacji, aby po raz kolejny podjąć próbę dyskredytacji tego projektu - pisze w felietonie Tomasz Leleno, rzecznik NRA.
Dlaczego? Bo to nieprawda. Z analiz (naprawdę) niezależnych ośrodków analitycznych monitorujących rynek farmaceutyczny płynie prosty wniosek: ceny leków zarówno w aptekach indywidualnych, jak i sieciowych są porównywalne, a ewentualne różnice są śladowe i mogą wahać się w granicach ok. 5 proc. (wartość średniego koszyka TOP 50 produktów OTC).
To jednak nie koniec. W wypowiedzi „niezależnego” eksperta zabrakło też kilku istotnych faktów. Nie wspomniał on o poparciu projektu tych rozwiązań ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, a także Biura Analiz Sejmowych, które w swojej (naprawdę) niezależnej opinii prawnej stwierdziło, że zmiany w przepisach ograniczą nieprawidłowości występujące na rynku aptecznym, zapewnią większą konkurencję oraz lepszą ochronę pacjentów korzystających z aptek.
Przy okazji wypadałoby też wspomnieć, że projekt może więc podlegać dalszym pracom legislacyjnym, a jego zapisy antykoncentracyjne są zgodne z Konstytucją RP i europejskimi przepisami, a za wprowadzeniem regulacji ograniczających wolność działalności gospodarczej przemawia ważny interes publiczny.
I wreszcie na koniec, należałoby przypomnieć o tym, że poselski projekt zmian w prawie farmaceutycznym uzyskał szerokie poparcie ze strony kluczowych organizacji, skupiających w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel”, a zmiany popierają też młodzi farmaceuci.
Jednak głosów tych środowisk „niezależny” ekspert nie bierze pod uwagę. Postanowił obrać za to inną drogę - drogę prowadzącą do krytyki oraz ciągłego „podgrzewania” atmosfery wokół projektu, starannie dobierając przy tym daty publikacji swoich felietonów, które są perfekcyjne osadzone w czasie…trwania sejmowej debaty nad projektem zmian w Prawie farmaceutycznym. Oczywiście ma do tego prawo, pytanie tylko czy dalsze multiplikowanie tych samych przekazów wniesie nową jakość do debaty na temat kształtu sektora aptecznego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych