Politycy tylko mówią i obiecują, ale niewiele robią

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Łanda   21-06-2021, 09:14

Politycy tylko mówią i obiecują, ale niewiele robią Co, jeśli jest tak, że nasi politycy i kolejne rządy nie spełniają swoich obietnic, które nawet są zapisane formalnych dokumentach? (fot. PTWP)

Stawiam taką tezę, że politycy o opiece zdrowotnej w ogóle - nie tylko o przemyśle farmaceutycznym - tylko mówią, tylko obiecują, ale de facto niewiele robią - mówi Krzysztof Łanda.

Dr Krzysztof Łanda prezes spółki MedInvest Scanner, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2015-2017, był moderatorem sesji "Przemysł farmaceutyczny" w ramach tegorocznego VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Przedstawił też swój punkt widzenia na politykę lekową państwa w zakresie m.in. wsparcia branży farmaceutycznej:

Obietnice nie są spełniane

Co, jeśli jest tak, że nasi politycy i kolejne rządy nie spełniają swoich obietnic, które nawet są zapisane formalnych dokumentach?

Przecież jeżeli ktoś sprawdzi na przykład strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i tam wpisze sobie farmaceutyki czy politykę lekową, to znajdziemy kilka, jeśli nie kilkanaście odwołań. Większość z nich jest zupełnie niezrealizowane.

Potem powstaje dokument polityka lekowa państwa. I wydaje się, że jest dokumentem martwym, ponieważ rząd zupełnie się nim nie przejmuje. Ja przynajmniej nie zauważyłem jeszcze żadnej konkretnej realizacji stawianych tam postulatów. 

Czyli to jest dokument zupełnie "pusty", jeśli chodzi o realizację, ale tak było również we wcześniejszych zapowiedziach. 

Pamiętam, że różne partie polityczne, różne rzeczy deklarowały, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi - że chcą osiągnąć to i tamto, że zrobią to i owo. I dalej nic się nie dzieje. 

Tam komuś zależy na tym, żeby te kraje były liderami

Stawiam taką tezę, że politycy o opiece zdrowotnej w ogóle - nie tylko o przemyśle farmaceutycznym - tylko mówią, tylko obiecują, ale de facto niewiele robią. Prawdopodobnie dlatego, że opieka zdrowotna w ogóle jest jedną z najbardziej skomplikowanych gałęzi gospodarki i nasi politycy po prostu tego nie rozumieją. 

Chiny potrafiły podjąć taką decyzję. Kraje, które mają silny przemysł farmaceutyczny są krajami wiodącymi, gdzie gospodarka rozwija się w sposób najszybszy.

Czyli tam komuś zależy na tym, żeby te kraje były liderami. Są liderami w różnych dziedzinach gospodarki i w tym jakoś dziwną koincydencja również są liderami, jeśli chodzi o produkcję leków, opracowywanie nowych formulacji. Generalnie ta strategia, która tam została opracowana, jest realnie wdrażana. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH