Polityka refundacji jest powiązana z polityką rozwojową

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Grzegorz Rychwalski   25-03-2021, 14:02

Polityka refundacji jest powiązana z polityką rozwojową Grzegorz Rychwalski, wiceprezes KPO ocenił Krajowy Paln Odbudowy - pieniędzy na cel zdrowotny jest za mało (fot. PZPPF)

Jeśli chodzi o konkurencyjność pomiędzy państwami członkowskimi, to co oferuje Krajowy Plan Odbudowy dla sektora zdrowia, może nie wystarczyć.

- Należy podziękować, że komponent zdrowotny znalazł się w Krajowym Planie Odbudowy, ale z uwagi na zapowiedzi decydentów co do spodziewanego efektu z jego zastosowania, zaproponowana kwota finansowa wydaje się niewystarczająca - mówił Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, podczas wczorajszych (24 marca) publicznych wysłuchań dotyczących komponentu zdrowotnego w Krajowym Planie Odbudowy.

Trzeba mieć też na uwadze perspektywę europejską. Jeśli chodzi o konkurencyjność pomiędzy państwami członkowskimi, to co oferuje KPO, może nie wystarczyć.

Przykładowo perspektywa włoska, która przewiduje wzmocnienie tamtejszego krajowego przemysłu farmaceutycznego w zakresie substancji czynnych i produktów gotowych, jest wyceniona siedem razy więcej.

Poza tym warto zwrócić uwagę, że w komponencie przewiduje się 80 projektów badawczo-rozwojowych. Jeśli choćby jedna trzecia tych projektów będzie miała fazę komercjalizacji, to również pod tym względem przewidziane środki do realizacji tego komponentu mogą być niewystarczające.

Ponieważ jest to historyczna szansa, dlatego zwracamy uwagę na konieczność zwiększenia wyceny tej części KPO.

Innym aspektem sprawy jest konieczność szerszego spojrzenia na rozwój i wsparcie przemysłu farmaceutycznego.

26 lutego br. wiceprezes Rady Ministrów, minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin powołał Zespół do spraw aktywnych substancji farmaceutycznych.

Ważne jest, by ten zespół dostrzegł również perspektywę KPO i ekosystem produktów gotowych generycznych i biotechnologicznych, i zajął się tymi obszarami.

Chodzi o stworzenie sprzyjających rozwojowi warunków dla sektora przemysłu farmaceutycznego. Konieczne jest odejście od polityki silosowości wewnątrz kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rządu tak, aby wszystkie resorty dostrzegały ten jeden cel: że polityka refundacji jest powiązana z polityką rozwojową i by miało to odzwierciedlenie w sytuacji krajowego przemysłu farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH