Projektowane przepisy prowadzą do monopolizacji rynku dystrybucji farmaceutycznej

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: BCC/ rynekaptek.pl   13-08-2019, 14:24

Projektowane przepisy prowadzą do monopolizacji rynku dystrybucji farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z uwagi na fakt, że projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przewiduje zasadę jego samodzielności przy wykonywaniu zadań związanych z opieką farmaceutyczną, zdaniem BCC projektodawca powinien również uregulować zasady ponoszenia przez farmaceutę odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone pacjentom.


Z uwagi na fakt, że projekt przewiduje zasadę samodzielności farmaceuty przy wykonywaniu zadań związanych z opieką farmaceutyczną, zdaniem BCC projektodawca powinien również uregulować zasady ponoszenia przez farmaceutę odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone pacjentom.

Zapisy projektu mogą spowodować zwiększenie kosztów prowadzenia działalności przedsiębiorcy w sytuacji odmowy wydania zmiany Zezwolenia lub samego Zezwolenia. Dodatkowo, obawy budzi sam proces rozpatrywania wniosków, które w ocenie GIF wymagają uzupełnienia lub modyfikacji – opłata będzie pobierana każdorazowo w momencie składania skorygowanego wniosku.

Proponowane przepisy projektu ustawy mogą prowadzić do niekorzystnych zjawisk na rynku pracy. Pracodawcy mogą niechętnie dokonywać zmian na stanowisku Osoby Odpowiedzialnej w obawie przed ponoszeniem dodatkowych kosztów, co zmniejszy konkurencyjność na rynku pracy i prestiż samego stanowiska.

Projektowane przepisy (art. 37ay. 1. i 2.), ograniczające konkurencję na rynku hurtowym, doprowadzą w oczywisty sposób do pogorszenia dostępności leków dla pacjentów i monopolizacji rynku dystrybucji farmaceutycznej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH