Stało się źle, że sieci tak się rozpanoszyły

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tombarkiewicz/ rynekaptek.pl   10-04-2017, 09:28

Stało się źle, że sieci tak się rozpanoszyły Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aktualnie sieci mają prawie 50% udziału w rynku. Chcę przypomnieć, że nowelizacja mówi tylko o tym, że tylko nowe apteki będą objęte tymi regulacjami. Nie zmieniamy niczego, co się do tej pory stało, a stało się źle, że sieci tak się rozpanoszyły - ocenia Marek Tombarkiewicz.

Było takie stwierdzenie, było pytanie, więc się do tego ustosunkowuję. To posłuchajcie państwo, jakie są to kryteria - mówił wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz, podczas sejmowej debaty nad przyjęciem ustawy "apteka dla aptekarza" (7 kwietnia), odpowiadając na pytania posłów dotyczące kryteriów demograficznych obowiązujących w innych państwach:

W Austrii – 5,5 tys. mieszkańców, 500 m jedna apteka od drugiej, w Chorwacji – 3 tys. mieszkańców na jedną aptekę, we Francji – 2,5 tys. mieszkańców, na Węgrzech – 4,5 tys., odległość 250 m, w Luksemburgu – 4,5 tys. mieszkańców na jedną aptekę, we Włoszech – 3,3 tys., na Malcie – 2,5 tys. i 300 m, w Portugalii – 3,5 tys. mieszkańców, 350 m, w Słowenii – 5 tys. mieszkańców, 400 m, w Hiszpanii – 2,8 tys., 250 m.

To są dość konkretne dane, z którymi nie można się nie zgodzić i zarzucać nam, że chcemy to wprowadzić, czyli 3 tys. mieszkańców i odległość 500 m.

Jednocześnie ograniczenie liczby aptek i możliwość prowadzenia tylko przez farmaceutów występuje w Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, na Łotwie, w Luksemburgu i Portugalii. Tam tylko farmaceuta może prowadzić aptekę, więc nie jest niczym niezwykłym, że w Polsce też do tego dążymy.

Aktualnie sieci mają prawie 50% udziału w rynku, więc chyba dość tego. Chcę przypomnieć, że nowelizacja mówi tylko o tym, że tylko nowe apteki będą objęte tymi regulacjami. Nie zmieniamy niczego, co się do tej pory stało, a stało się źle, że sieci tak się rozpanoszyły.

Pierwsze zachłyśnięcie się spadkami cen dzięki sieciom w Kanadzie skończyło się tym, że ceny po zmonopolizowaniu rynku znacząco wzrosły. A więc to, że chcemy uregulować powstawanie nowych aptek, by powstawały według nowych zasad, żeby był to tylko farmaceuta i były maksymalnie cztery apteki na jedną osobę bądź spółkę, w której są tylko farmaceuci, to nie jest nic niezwykłego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH