Sytuacja wymusza wprowadzenie opieki farmaceutycznej

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Anna Staniszewska/rynekaptek.pl   24-07-2017, 09:10

Sytuacja wymusza wprowadzenie opieki farmaceutycznej Dr Anna Staniszewska, prezes Fundacji, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM

Dzisiejsze uwarunkowania w aptekach, choćby te lokalowe, utrudniają skoordynowaną opiekę farmaceutyczną. Pacjenci nie mają możliwości porozmawiania z farmaceutą na osobności, apteka nie zapewnia żadnej intymności - zauważa dr Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Pytania pojawiają się, gdy pacjent ma do czynienia z nową dolegliwością lub gdy nie wie, co mu dokładnie dolega. Wówczas chorzy częściej zgłaszają się najpierw do farmaceuty, oczekując od niego fachowej pomocy. Mają nadzieję, że zaoferowany przez aptekarza lek zniweluje dokuczliwą dolegliwość. Gdy taka doraźna pomoc nie przynosi oczekiwanych rezultatów, w dalszej perspektywie wizyta u lekarza zwykle okazuje się niezastąpiona.

Dzisiejsze uwarunkowania w aptekach, choćby te lokalowe, utrudniają świadczenie skoordynowanej opieki farmaceutycznej. Apteki nie mają osobno wydzielonych pomieszczeń, gdzie mogą „przyjmować” pacjentów i doradzać im w kwestii leków. Zdarzają się pacjenci, którzy przychodzą z bardzo wstydliwymi dolegliwościami, a nie mają możliwości porozmawiania z farmaceutą na osobności, apteka nie zapewnia żadnej intymności.

W pewnym momencie mówiło się tylko o lekarzach, pomijało się rolę farmaceuty, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Mówiąc o całym systemie ochronie zdrowia trzeba pamiętać, że składa się on z całego sztabu ludzi – tworzy zespoły, które muszą ze sobą skutecznie współpracować. Obecnie coraz bardziej podkreśla się, jak bardzo ważna jest współpraca i prawidłowa komunikacja poszczególnych osób z personelu medycznego.

Uważam, że znacząco usprawniłoby pracę lekarzy i farmaceutów wprowadzenie systemów informatycznych. Szczególnie w sytuacji, gdy pacjent udaje się na leczenie do kilku różnych placówek. Dzięki zinformatyzowaniu służby zdrowia, ten kolejny lekarz, z kolejnej przychodzi czy szpitala będzie dokładnie wiedział, co zlecił pacjentowi poprzednik. Teraz lekarze z różnych placówek nie mają wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i nie wiedzą, jakie leki i w jakiej dawce zostały mu przepisane.

Podobne ułatwienie mieliby aptekarze. Dzięki danym zapisanym w systemie wiedzieliby, jakie preparaty pacjent zakupił w innej aptece. Nie byłoby więc ryzyka niepotrzebnego dublowania leków. Farmaceuta miałby też większy wpływ na zapobieganie interakcjom z powodu stosowania kilku różnych leków na raz, wykupionych w „kilku” innych aptekach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH