Te wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: PAN/ rynekaptek.pl   14-01-2021, 13:02

Te wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Członkowie Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN reagują na nieprawdziwe informacji o szczepionkach p/ COVID-19, głoszonych przez osoby posiadające tytuł naukowy. Pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki.

Jednym z przykładów jest internetowy wywiad nt. szczepionki genetycznej Pfizera i testach PCR prof. Romana Zielińskiego. "Takie wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej" - podkreślają w stanowisku.

Są zaniepokojeni brakiem podstaw naukowych takich wypowiedzi i ich ewidentną szkodliwością społeczną. W opinii naukowców PAN, autorzy wypowiedzi nie są fachowcami w zakresie genetyki medycznej.

"Diagnostyka laboratoryjna i genetyka medyczna to odrębne dziedziny, w których autorzy wypowiedzi nie mają recenzowanego dorobku publikacyjnego. Świadczy o tym baza PubMed, prezentująca wszystkie istotne publikacje biomedyczne na świecie, gdzie autorzy wypowiedzi reprezentowani są w sposób ilościowo i jakościowo marginalny. Żadna z ich prac nie dotyczy genetyki człowieka, tylko np. mikroorganizmów lub małż z Jeziora Miedwie. Według miarodajnej bazy Scopus, również wskaźniki bibliometryczne tychże autorów są w rzeczywistości istotnie niższe od podawanych w tekście" - informują eksperci.

Dodają, że "przedstawiane tezy konstruowane są w sposób niejasny, przy użyciu szczątkowej, nierzadko opacznej, wiedzy biologicznej. Nadmierne posługiwanie się naukowym żargonem u niezorientowanego odbiorcy ma wywołać wrażenie merytorycznej kompetencji".

Jednym z kontrowersyjnych stwierdzeń głoszonych przez prof. Zielińskiego jest stwierdzenie, że "informacja genetyczna jest przekazywana zarówno od DNA, poprzez RNA do białka, jak i od RNA do DNA", więc "prowadzone cząstki mRNA będą dodatkowo podlegać replikacji i translacji". 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH