Te wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: PAN/ rynekaptek.pl   14-01-2021, 13:02

Te wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki Jest nieprawdą, że RNA podawany w szczepionce przeciw COVID-19 zostaje przepisany na DNA - komunikuje PAN (fot. PAN)

Członkowie Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN reagują na nieprawdziwe informacji o szczepionkach p/ COVID-19, głoszonych przez osoby posiadające tytuł naukowy. Pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki.

- Jest nieprawdą, że RNA podawany w szczepionce przeciw COVID-19 zostaje przepisany na DNA. Podawany w szczepionce konstrukt genetyczny (mRNA) nie ulega odwrotnej transkrypcji, nie wnika do jądra komórkowego, nie zostaje również wbudowany do genomu komórkowego. RNA stanowi tylko matrycę w procesie translacji zachodzącej w cytoplazmie, umożliwiając komórce gospodarza syntezę jednego określonego białka wirusowego (nie całego wirusa). Białko to tworzy kolec koronawirusa SARS-CoV-2 i przeciwko niemu uruchamiana jest odpowiedź immunologiczna organizmu. A o to właśnie w szczepionce chodzi. Dodatkowo, podany mRNA, ze względu na swoją znaczną niestabilność (stąd uciążliwa konieczność transportu w temp. -70 st. C), po uruchomieniu procesu translacji ulega nieodwracalnemu rozpadowi - wyjaśniają naukowcy PAN.

Komentują też "rzekomo negatywny wpływ szczepionki na procesy rozrodcze, który ma być powodowany podobieństwem białka kolca wirusa i białka syncytyny".

- W wypowiedziach internetowych mylone są pojęcia homologii i reakcji krzyżowych. Białko kolca wirusa SARS-CoV-2 i syncytyna zawierają niewielkie fragmenty o pewnym podobieństwie sekwencji aminokwasów, jednak nie oznacza to że przeciwciała na to białko będą reagowały z syncytyną. Fragment jaki białko kolca (glikoproteina S) dzieli z syncytynami jest zbyt mały, aby wywołać immunologiczną reakcję krzyżową. Nie wykazano reaktywności krzyżowej swoistych przeciwciał antywirusowych z syncytyną człowieka obecną w plemnikach. Nie stwierdzono także wpływu infekcji SARS-CoV-2, a tym bardziej szczepienia przeciw COVID-19, na zdrowie reprodukcyjne kobiet. Podsumowując, nie ma żadnych naukowo uzasadnionych przyczyn aby sądzić, że szczepionka może w jakikolwiek sposób zagrażać płodności kobiet lub mężczyzn czy rozrodowi w ogólności.

Więcej: https://informacje.pan.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH