Technicy farmaceutyczni: chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   13-07-2010, 13:26

Technicy farmaceutyczni: chcemy rejestru osób wykonujących ten zawód

Rozmowa z Dominikiem Żyro, prezesem zarządu Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP

– Szalenie ważnym elementem, który musi regulować ustawa jest zapis dotyczący utworzenia rejestru osób wykonujących zawód medyczny, w tym techników farmaceutycznych. Uregulowanie kwestii systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest równie ważne i ustawa powinna zawierać nowe rozwiązania. Policealne szkoły powinny zostać zastąpione studiami licencjackimi. Dyrektywy unijne – zgodnie z opiniami prawnymi – nie dość, że nie zabraniają tego, ale wręcz namawiają.

Sprawą sporną pozostaje czy technik farmaceutyczny, szczególnie z wieloletnim stażem, nie mógłby mieć możliwości pełnienia dyżurów w aptekach jako samodzielny pracownik. O ile ustawa prawo farmaceutyczne nakłada obostrzenia związane z brakiem możliwości wydawania pewnych produktów leczniczych technikowi farmaceutycznemu oraz nakazuje obecność farmaceuty w godzinach jej pracy, o tyle należy rozważyć tę sprawę z zastrzeżeniem, że podczas dyżuru produkty lecznicze wymienione w ustawie prawo farmaceutyczne nie będą wydawane przez techników. Być może ograniczy to asortyment leków wydawanych wówczas z apteki, ale problem nocnych dyżurów w wielu miastach, szczególnie małych, zostanie rozwiązany. W tej kwestii jednak należałoby zmienić zapisy w ustawie prawo farmaceutyczne.

– Czy wprowadzenie ustawy zmieni standardy pracy techników farmaceutycznych?
– Trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że projekt uwzględni przede wszystkim jakość kształcenia, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz zadania zawodowe uwzględniające kierowanie punktami aptecznymi przez techników farmaceutycznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH