Ułatwiamy konsumentom poruszanie się po rynku suplementów

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Katarzyna Wójcicka/rynekaptek.pl   07-03-2018, 10:21

Ułatwiamy konsumentom poruszanie się po rynku suplementów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Żadne regulacje ani kontrole nie będą tak skuteczne jak ostrożność konsumenta. Ostrożność w wyborze produktu na rynku i korzystanie z pewnych źródeł informacji - wskazuje prezes Fundacji EISD, Katarzyna Wójcicka.

Ważne są więc odpowiednie narzędzia – z jednej strony ułatwiające konsumentowi poruszanie się na rynku suplementów diety, a z drugiej – pozwalające producentom zminimalizować ryzyko wprowadzania produktów niespełniających wymagań. Myślę tu o możliwości weryfikacji produktu poprzez certyfikowany system jakości.

Kary nie sprzyjają rozwojowi
Wprowadzanie do obrotu suplementów diety będących skoncentrowanym źródłem składników odżywczych mających wpływ na zdrowie to wyzwanie obarczone dużą odpowiedzialnością.

Jednak wysokie kary nakładane obecnie na producentów przez instytucje kontrolne (np. UOKIK) w dłuższej perspektywie nie sprzyjają rozwojowi rynku, zwiększeniu nakładów na inwestycje i badania naukowe w tej branży, a w świadomości konsumenckiej nie budują właściwej wiedzy o produkcie.

Wspierając odpowiedzialnych producentów, Fundacja Europejski Instytut Suplementów i Odżywek EISD wprowadza obecnie niezależny, dobrowolny system oceny suplementów diety – Certyfikowany System Jakości Suplementów Diety EISD – narzędzie, które, wzmacniając oficjalną ścieżkę kontroli inspekcji sanitarnej, powinno służyć legalnym produktom i bezpieczeństwu konsumentów.

Działając na rzecz konsumentów suplementów diety, stających często przed koniecznością dokonywania wyborów w oparciu o niesprawdzone informacje internetowe, Fundacja EISD rozpowszechnia poradniki ułatwiające im korzystanie z rynku (np. przewodnik EISD „Jak czytać etykiety suplementów diety”).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH