
W tym tygodniu senatorowie zadecydują o ostatecznym kształcie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Środowisko apteczne czekało na tę ustawę latami. Senackiej Komisji Zdrowia w toku prac udało się wypracować kompromisową wersję, która chroni zarówno niezależność zawodową farmaceutów, jak i bezpieczeństwo pacjentów i polską gospodarkę - przypomina ZPA PharmaNET.
Komisja Zdrowia poparła także poprawkę wniesioną przez senatora Wojciecha Koniecznego, która ma być odpowiedzią na ostatnie doniesienia, jakoby farmaceuci i technicy farmaceutyczni mogli odmawiać wydawania prezerwatyw. Poprawka zakłada doprecyzowanie przepisów Prawa farmaceutycznego, tak by pozbawić farmaceutę lub technika farmaceutycznego możliwości odmowy wydania produktu leczniczego stosowanego w antykoncepcji oraz wyrobów medycznych stosowanych w antykoncepcji.
Rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty wpłynął do Sejmu już w lutym. Podczas prac w Sejmie posłowie zgłaszali kilkadziesiąt poprawek, jednak ostatecznie Sejm zmienił tylko jeden zapis (dotyczący rozróżnienia terminów „farmaceuta” i „aptekarz”). W toku prac wiele razy podkreślano, że od lat wyczekiwana przez środowisko ustawa prócz wprowadzenia doniosłych rozwiązań związanych z opieką farmaceutyczną i usługami farmaceutycznymi, przyznaje jednocześnie zbyt arbitralną władzę organom inspekcji i daleko idące uprawnienia związanemu z nimi samorządowi aptekarskiemu.
W tle prac nad ustawą trwa bowiem bowiem stary spór o kształt rynku aptecznego w Polsce. Senatorom Komisji Zdrowia udało się racjonalnie poukładać sporne kwestie i osiągnąć pewien konsensualny kształt ustawy, satysfakcjonujący do pewnego stopnia wszystkie strony rynku. Czy pozostali parlamentarzyści przychylą się do tego kształtu? Kluczowe głosowania w obu izbach już w tym tygodniu".
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych