Wierzymy, że nowy minister zdrowia porozumie się z resortem przedsiębiorczości

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: PZPPF Krzysztof Kopeć/ rynekaptek.pl   01-09-2020, 12:22

Wierzymy, że nowy minister zdrowia porozumie się z resortem przedsiębiorczości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krajowi Producenci Leków zwracają się do ministra zdrowia z prośbą o przyspieszenie działań mających na celu budowę bezpieczeństwa lekowego Polski poprzez zwiększenie produkcji leków w naszym kraju. Apelują też o zwolnienie krajowych producentów leków z paybacku.

PZPPF podkreśla, że w przypadku leków konkurujących na rynku stosunek ceny do efektów zdrowotnych jest wyjątkowo korzystny, ponieważ mają już udowodnioną przez prawie 20 lat stosowania skuteczność, a ich cena z mocy ustawy refundacyjnej jest niższa o 25% od ceny leku w okresie ochrony patentowej. Poza tym ceny leków krajowej produkcji nie można wiązać tylko z efektami stricte zdrowotnymi, poszerzeniem dostępu do terapii, czy z gwarancją ciągłości dostaw. Trzeba uwzględnić również wartość wytworzoną przez ich producenta dla gospodarki i społeczeństwa. A wiadomo, że im prężniejsza gospodarka i zamożniejsze społeczeństwo, tym wskaźniki zdrowotne lepsze. Kupując krajowe leki przyczyniamy się też do wzrostu PKB, co w efekcie zwiększa ilość środków przeznaczanych na ochronę zdrowia.

PZPPF apeluje też do ministra o zwolnienie krajowych producentów leków z paybacku. Leki generyczne generują oszczędności w budżecie NFZ, więc jeśli ich sprzedaż rośnie, i tak się to opłaca. W ostatnim czasie dołożono wiele nowych zadań do sfinansowania w ramach budżetu NFZ, np. darmowe leki dla kobiet w ciąży i dla seniorów, objęto refundacją sporo nowych terapii. To grozi uruchomieniem paybacku. - Nie można jednak przerzucać tych kosztów na krajowych producentów leków – mówi Krzysztof Kopeć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH