WHO dopuszcza warunkowo chińską szczepionkę Sinovac

Z APTECZNEJ PÓŁKI

Autor: PAP   02-06-2021, 13:50

WHO dopuszcza warunkowo chińską szczepionkę Sinovac Preparat Sinovac jest drugą chińską szczepionką zaaprobowaną przez WHO do awaryjnego użytku. Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia dopuściła warunkowo do użytku awaryjnego chińską szczepionkę Sonovac przeciwko Covid-19.

  • Chińska szczepionka Sinovac może być wykorzystana, według rekomendacji WHO, w sytuacjach awaryjnych
  • Według zaleceń producenta dwudawkowa szczepionka Sinovac powinna być stosowana u osób od 18 roku życia
  • Preparat Sinovac był poddawany testom klinicznym w kilku krajach - jej skuteczność wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc.

Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki - ocenia agencja Reutera.

Zielone światło dla biedniejszych

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovac udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.

Od 18 roku życia

Niezależny panel ekspertów zalecił stosowanie szczepionki Sinovacu u osób w wieku 18 lat i starszych. Nie przewidziano górnej granicy wiekowej. Szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 2-4 tygodni - przekazała agencja Reutera.

Szczepionka Sinovac była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.

Drugi chiński preparat zaaprobowany przez WHO do użytku awaryjnego

Wcześniej WHO udzieliła już kryzysowej aprobaty szczepionce stworzonej przez pekińskie zakłady państwowej chińskiej grupy farmaceutycznej Sinopharm.

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH